VODOPÁDY V ČUTKOVSKEJ DOLINE

V prostredí Čutkovskej doliny neďaleko Ružomberka sa nachádza pôvabný Jelení vodopád, ktorý patrí k jej najväčším lákadlám. Kaskádovitý a dvojetážový  vodopád sa nachádza na Jeleňom potoku, ktorý je najkrajší práve na jar, kedy je najmohutnejší a zároveň, kedy sa okolitá príroda prebúdza do krásy a zahaľuje sa sýtozelenou farbou. Jednou z vetiev Čutkovskej doliny, je i menšia kaňonovitá dolinka zvaná Jamišnou, ktorú vytvoril bezmenný ľavostranný prítok Čutkovského potoka. Táto dolinka sa vyznačuje divokou, nedotknutou prírodou. Jej azda najväčším lákadlom je dvojica tzv. Jamišných vodopádov, ktoré pôvodne sa nazývali Pálenické vodopády. Celá dolina sa vyznačuje viacerými prírodnými zaujímavosťami a vedú tadiaľ viaceré turistické chodníky pre peších turistov aj cykloturistov.

 Čutkovská dolina nachádzajúca sa v chránenom území Národného parku Veľká Fatra, neďaleko okresu Černová, nie je medzi turistami až taká známa. Napriek tomu je to miesto, ktoré určite stojí za návštevu. Jelení vodopád, ktorý vďaka svojej výške 24 metrov predstavuje druhý najvyšší útvar svojho druhu v národnom parku. Skladá sa z dvojitých kaskádových podláh a najkrajšia je jej horná časť. Z vedeckého hľadiska ide o takzvaný „deštruktívny vodopád“, čo znamená, že jeho výška a sklon časom ustúpia v dôsledku dopadu vody. Jelení vodopád predstavuje jednu zo zastávok náučného chodníka Známa neznáma, ktorý sa začína v ústí Čutkovskej doliny a sprístupňuje všetky najatraktívnejšie zákutia oblasti. Pri vodopáde je osadená informačná tabuľa, ktorá vám prezradí o tomto klenote niečo viac Kvôli náročnejšiemu terénu je v prednej časti vodopádu vybudovaných 84 schodov. Pretože množstvo vody vo vodopáde počas roka kolíše, je najlepšie navštíviť ho na jar alebo v ročných obdobiach po veľkých dažďoch. Na ceste po náučnom chodníku natrafíte aj na dvojicu Jamišných vodopádov – vyšší a mohutnejší z dvojice, Nižný Jamišný vodopád, je niekedy nazývaný iba Jamišným, bez ďalšieho prívlastku. Výška tohto vodopádu je viac ako 12,1 m. Jeho vyššie položený príbuzný, Vyšší Jamišný vodopád, meria približne 5,5 m. Vodopády sú obklopené nádhernou bučinou, ktorá má miestami až pralesovitý charakter. Náučný chodník má 6,1 km, 10 informačných tabúľ, ktoré opisujú tajomstvá Čutkovskej flóry a fauny. Šesť z nich je osadených v ľahkom teréne, jedna v stredne ťažkom a tri sa nachádzajú v ťažšie dostupných lesných lokalitách. Čutkovská dolina okrem spoznávania prírodných krás ponúka zábavu menším v podobe zábavného parku Obrovo. Nájdu tu trampolínu, preliezačku, priestor vyhradený na lukostreľbu a ďalšie atrakcie

Trasa: Prístup ku chodníku vedie zo začiatku Čutkovskej doliny z parkoviska pri miestnych kolibách a pokračuje asfaltovou cestou smerom do vnútra doliny. Posledné 3 tabule sú umiestnené v náročnejšom teréne tiesňavy a vodopádu.
Výlet je vhodný pre všetkých nadšencov prírody a turistiky. Jeho časť asfaltovou cestou je vhodná aj malé deti alebo kočiare.

Turistická mapa.