POLUDNICA

Poludnica je môže mať viac definícií – môže to byť mytologická bytosť, ktorá chráni posvätnosť poludnia. Kedysi bolo poludnie považované za posvätnú hodinu duchov, kedy mal vládnuť pokoj. Ak vás v tento čas zastihla pri práci Poludnica, mali ste to spočítané! Poludnica je taktiež národná prírodná rezervácia v okrese Revúca alebo mikroregión v Liptove. V tomto článku sa však bude venovať vrchu Poludnica, ktorý je lokalizovaný v Nízkych Tatrách. Svoj názov nesie vďaka starým Liptákom, ktorí si všimli, že keď sa slnko dostalo nad jej vrchol, bolo práve poludnie – čas obeda.

Poludnica je bralnatý zalesnený vrch vysoký 1548 metrov, ktorý sa nachádza na konci rázsochy Krakovej hole. Ohraničujú ju Iľanovská dolina zo západu a Jánska dolina z východu. Má dva vrcholy, na severe Prednú Poludnicu a na juhu vyšší vrchol Zadnú Poludnicu. Je to turisticky zaujímavý vrch a turistom ponúka panoramatický výhľad na celý Liptov.   Z Prednej Poludnice je výhľad na Liptovskú kotlinu s Liptovskou Marou a zo Zadnej Poludnice je krásny výhľad na vrchy Nízkych Tatier od Chopka až po Veľký Bok. Poludnica vďaka naozaj skvelému rozhľadu zohral tento vrch úlohu i v dejinách II. svetovej vojny – Nemci si tu zriadili vojenskú pozorovateľňu, z ktorej riadili svoje akcie. K nesmiernej turistickej atraktivite Poludnice prispieva okrem výhľadov aj jej nádherná príroda – jednajúc sa o vápencový vrchol, nájdeme tu viacero zaujímavých krasových javov, najmä menších jaskýň, na jar je vrch navyše zakvitnutý krásnou vápencovou kvetenou. Poludnica je prístupná po značených turistických chodníkoch. Východiskom túr je zvyčajne Liptovský Mikuláš – Iľanovo alebo obec Závažná Poruba.

Trasa: na Poludnicu je možné vystúpiť zo Závažnej Poruby, Liptovského Jána a Iľanova. Cez jej vrcholy vedie modrá značka na Krakovu hoľu. Trasa z obce Liptovský Ján začína pred hotelom Ďumbier. Prvé vyhliadky si môžete vychutnať už zo sedla Rakytovica. Odtiaľto sa pokračuje ďalej po žltej značke na Prednú Poludnicu, kde sa napojíte na hlavný hrebeň. Turistický chodník vedie aj okolo jaskyne Kamenné mlieko, miestni ju poznajú aj pod názvom Židovská jaskyňa. Dlhá je asi 35 metrov a široká 4 až 5 metrov. Na prelome rokov 1944 – 1945 sa tu ukrývalo asi 45 židovských utečencov zo Slovenska a Poľska. Prenasledovaným pomohli prežiť obyvatelia Závažnej Poruby. Odvážni ľudia prinášali Židom do jaskyne jedlo, ošatenie a najnutnejšie potreby na prežitie. Sami však pritom riskovali svoje životy. Jaskyňu chránil iba vchod zatarasený a zamaskovaný kameňmi, drevom, čečinou a snehom. Osadená je tu aj pamätná tabuľa.

Turistická mapa.