FERRATA DVE VEŽE

Určite sa mnohí z vás pýtajú čo “ ferrata“ znamená, však? Nebojte, hneď vám poskytnem odpoveď na tento zvláštny pojem. Toto slovo pochádza z taliančiny – via ferrata – a voľným prekladom by sme to mohli nazvať železná cesta. Na Slovensku sa stretnete s názvami zaistená lezecká trasa. Samotný význam tohto slova znie: lezecká trasa v horskom teréne, pričom na istenie lezcov sa využíva natiahnuté a oceľové lano, ktoré je ukotvené do steny s maximálnou dĺžkou rozostupov päť metrov pomocou oceľových klinov a lezec sa na lane istí sám. Tu je veľký rozdiel medzi klasickým lezením a lezením na ferrate. Na ferrate sa totiž istíte sami! To je pomerne dosť dôležitý rozdiel medzi ferratou a klasickým lezením s lanom.

Ferrata Dve veže, ktorá je iba štvrtou ferratou na Slovensku a prvou na Liptove. Od minulého roka sa pýši v dedine Liptovské Revúce na skale nad Záhorovom. Vznikla aj vďaka rezortu Gothal, ktorý je partnerom prevádzkovateľa ferraty – O.Z. Dve veže. Ak preferujete lezenie po skale a z poriadnych výšok sa vám nekrúti hlava? Ferrata Dve veže je prvá na Liptove a štvrtá na Slovensku. Nachádza sa v Liptovských Revúcach a jej nadmorská výška je 800 m.n.m. Pokiaľ ide o náročnosť lezenia, každý si tu príde na svoje. Nájdete tu vyznačené cesty s rôznym stupňom obtiažnosti, od ľahších B, C, až po technicky náročnejšie C a D.

B: mierne obtiažne trasy
Ide o strmší terén s občasnými exponovanými pasážami a zlými stupmi. Umelé istenie v podobe oceľových lán, kramlí, kolíkov a strmších dlhších rebríkov slúži priamo k postupu vpred. Niekoľko pasáží je namáhavých a vysiľujúcich. Mnoho skúsených vysokohorských turistov používa od tohto stupňa ťažkosti set na ferraty s prilbou. Pre začiatočníkov a deti je set na ferraty nutný a pri nebezpečných a dlhých úsekoch je tiež dôležité dodatočné istenie lanom.

C: ťažké trasy
Trasu tvoria príkre až kolmé steny. Prevažná časť trasy, väčšinou exponovanej cesty, je vybavená umelým istením (oceľové laná, kramle, kolíky, možné aj mierne previsnuté rebríky). Kramle a umelé stupy sú od seba viac vzdialené (dôležitá informácia predovšetkým pre nižších a deti). Úseky sú často kolmé, len s jedným oceľovým lanom. Zaistené úseky si vyžadujú určitú silu v rukách. Dlhé úseky tejto obťažnosti obsahujú veľké zaistené cesty. Set na ferraty s prilbou je nutný aj pre skúsených vysokohorských turistov. Pre začiatočníkov a deti odporúčame absolvovať takúto cestu s dodatočným istením lanom a len so skúseným spoločníkom.

D: veľmi ťažké trasy
Trasu tvorí veľmi strmý skalný terén, miestami kolmé až previsnuté partie. Väčšinou veľmi exponované a istenie je často realizované len pomocou oceľového lana. Príležitostne umelé stupy (kramle, kolíky), ležia nie jedenkrát ďaleko od seba. Ferratu tvoria dlhé, kolmé až previsnuté pasáže, pri čom treba mať veľmi veľkú silu v rukách, dobrú techniku a tiež tréning. Výstup je spojený s lezením ľahších úsekov (stupeň obťažnosti I alebo II) bez zaistenia, preto ho odporúčame realizovať iba s dostatočne skúseným vysokohorským turistom a horolezcom. Aj pre nich je však set na ferraty (horolezecké topánky a prilba) potrebný. Pre začiatočníkov a menej skúsených túto trasu neodporúčame, treba ju absolvovať jedine s dodatočným istením a so skúseným vodcom alebo cvičiteľom.

Turistická mapa.